Już wkrótce IOM w Zielonej Górze

Kwiecień 11, 2012

Przypominamy o II International Oboe Masterclasses, które w tym roku odbędą się w dniach od 27-30 kwietnia 2012 roku w gmachu Filharmonii Zielonogórskiej. W tym roku IOM poprowadzi oboista Berliner Philharmoniker – Christoph Hartmann, który wystąpi również na dwóch koncertach – symfonicznym oraz kameralnym na którym wystąpi również Bartłomiej Koziak- wiolonczela oraz Wojciech Wieczorek – skrzypce (koncertmistrz Teatru w Detmold).

Więcej informacji o tym jedynym wydarzeniu w tej części Europy na stronie International Oboe Masterclasses >>>

II Koncert kameralny IOM
29 kwietnia 2012r. godz. 19
sala kameralna Filharmonii Zielonogórskiej

Christoph Hartmann – obój (Berliner Philharmoniker)
Wojciech Wieczorek- skrzypce
Krzysztof Tymendorf – altówka
Bartosz Koziak – wiolonczela

Program:

R. Fuchs – 12 Duetów op. 60 na altówkę i skrzypce
J. Halvorsen/G. F. Handel  – Passacaglia i Sarabanda na altówkę i skrzypce
W.A. Mozart – Kwartet obojowy F dur KV 370

Trio stroikowe Filharmonii Zielonogórskiej Reed Connection
Michał Mogiła – obój
Jarosław Podsiadlik – klarnet
Rafał Dołęga – fagot

PROGRAM:

L.v.Beethoven – Wariacje na temat ,,La co darem la mano”

Christoph Hartmann – oboista Berliner Philharmoniker

„Żyj swoimi marzeniami!” Tak brzmi credo Christopha Hartmanna. Oboista ten ,urodzony w Bawarii z entuzjazmem, zaangażowaniem i z przyjemnością muzykuje,biega,i jeżdzi na rowerze.Dzięki tym pasjom odnajduje inspiracje do realizacji kolejnych swych marzeń.

Rodzice wspierali i promowali jego hobby.To,że ich syn zaczął grać na oboju było dziełem przypadku a miało związek z tworzeniem klasy oboju w lokalnej szkole muzycznej.Od pierwszego kontaktu z tym instrumentem granie stało się dla Christopha pasją życia.Wkrótce wstąpił do Konserwatorium w Augsburgu do klasy Georga Fischera i potem zdał na studia do Monachium do prof Günthera Passina. Jeszcze przed ukończeniem studiów w 1991 roku został solistą w grupie obojów w Filharmonii w Stuttgarcie, ale już rok póżniej zdał do orkiestry najwyższej kategorii, do Filharmonii Berlińskiej.

Od tego czasu Christoph Hartmann z radością realizuje się muzycznie w grze orkiestrowej i kameralnej, naucza w Akademii Herberta von Karajana, jest solistą, prowadzi kursy mistrzowskie oraz poszukuje nieznanych utworów na swój instrument w wielu archiwach i bibliotekach.

Drugą pasją Christopha Hartmanna jest sport. Regularnie bierze on udział w biegach maratońskich, jest współwłaścicielem sklepu rowerowego,a nawet rozwinął swoją własną markę rowerów: ‚Pasculli’. Ta nazwa jest symbolicznym połączeniem zainteresowań Christopha, ponieważ w jednej z włoskich bibliotek odkrył on manuskrypty wirtuoza gry na oboju Antonio Pasculliego.Hartmann przyczynił się do tego,że utwory nie będą zapomniane. Płyta CD wydana w 2007 roku dla EMI pt. „Fantasia Italiana” z parafrazami operowymi Pasculliego odniosła bowiem ogromny sukces krytyki i publiczności.

Kolejna wielka pasja Christopha w tym wypadku do muzyki kameralnej zaowocowała stworzeniem w jego rodzinnym mieście małych ekskluzywnych letnich festiwali.Odbywają się one od 1999 roku w Landsbergeru. Koncepcja tworzenia muzyki na najwyższym poziomie w miłej atmosferze jest na tyle przekonująca, że w czasie tych festiwali występowało już wielu znakomitych muzyków. Co więcej, z tej współpracy rozwinął się stały zespół :”Ensamble Berlin”.Z zespołem tym podczas międzynarodowego tourne Christoph Hartmann zaprezentował swój solowy album „Bella Napoli”, który ukazał się w kwietniu 2008 roku.

Wojciech Wieczorek – skrzypce

Wojciech Wieczorek – urodził się w Jeleniej Gorze. W rodzinnym mieście uczęszczał do szkoły muzycznej I i II stopnia. Nauke gry na skrzypcach kontynuował w poznańskiej Szkole Talentów w klasie Prof. Bartosza Bryły. Studia muzyczne ukonczyl w Hochschule für Musik und Medien Hannover w klasie Prof. Krzysztofa Węgrzyna. Laureat międzynarodowych konkursów muzycznych w Polsce, Niemczech i we Włoszech. Jest założycielem Wieczorek Quartett, Dou Nuevo i członkiem wielu innych zespolow kameralnych. Wieczorek koncertowal m.in. z takimi muzykami jak Wanda Wiłkomirska, Maria Kliegel, Christoph Marks, Kathrin Rabus, Sofia Gubaidulina, Tomasz Strahl, David Geringas, Elsbeth Moser.

Jako koncertmistrz występowal na festiwalach muzycznych w Niemczech (Weikersheim, Berlin, Rheinsberg, Schleswig Holstein Musik Festival), we Wloszech(Lanciano), Anglii (Southampton), Francji (Angouleme), Grecji (Syros i Ateny ) z orkiestrami Göttinger Sinfonie Orchester, Europera, Vividus itd.

Jako solista zapraszany przez Kammerata Hamburg, Staatstheater Hildesheim, Verler Sinfonie Orchester, Filharmonia Dolnoslaska, Orkiestra kameralna Vividus Poznan, Rias Jugendorchester. Wojciech Wieczorek ma na swoim koncie nagrania radiowe, CD i telewizyjne. Obecnie pracuje jako zastępca koncertmistrza w Landestheater Detmold oraz jako docent najstarszej na świecie młodzieżowej orkiestry RIAS.

Krzysztof Tymendorf – altówka

Krzysztof Tymendorf pochodzi z rodziny o głębokich tradycjach muzycznych, jest potomkiem wybitnego polskiego kompozytora Michała Kleofasa Ogińskiego (1765-1833). W wieku siedmiu lat rozpoczął grę na skrzypcach. Obecnie jest studentem V roku w klasie altówki Prof. Ireny Albrecht oraz As. Błażeja Maliszewskiego w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Doskonalił również swoje umiejętności w Wiedniu – Universitat fur Musik und darstellende Kunst Wien u Prof. Wolfganga Klosa.

Koncertował i brał udział w rozmaitych festiwalach w wielu krajach Europy. Jest współzałożycielem Balthus Quartetm oraz Duo del Gesù. Wiedzę kameralną czerpał od takich znakomitości jak m.in. Valentin Erben ( Alban Berg Quartet ), Peter Schuhmayer ( Artis Quartet ), Apollon Musagete Quartet, Quatuor Ebene, Eberhard Feltz, Averis Kuyumjian.

Współpracuje rownież z takimi orkiestrami jak Polska Filharmonia Kameralna Sopot, Elbląska Orkiestra Kameralna, Filharmonia Bałtycka, Opera Bałtycka, a jako skrzypek z Morphing Vienna Chamber Orchester. Mimo młodego wieku grał już pod batutą największych dyrygentów takich jak między innymi : Pierre Boulez, Krzysztof Penderecki, Tadeusz Strugała, jak i z wielkimi solistami : Ivry Gitlis, Kolja Blacher, Konstanty Andrzej Kulka, Łukasz Długosz, Quatuor Ebene.

Nagrywał dla wielu rozgłośni radiowych, telewizyjnych oraz pracował na planie filmowym w charakterze muzyka, podczas zdjęć do najnowszego filmu Agnieszki Holland pt. „W ciemności”.

Bartosz Koziak – wiolonczela

Bartosz Koziak jest zwycięzcą III Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego  im. Witolda Lutosławskiego w 2001 r. w Warszawie, zdobywcą II-ich nagród na  konkursach w Tongyeong „Isang Yun in Memoriam” (Korea) i Kijowie im. Mikola  Lysenki, laureatem oraz zdobywcą nagrody specjalnej na konkursie Praskiej Wiosny,  zdobywcą I nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie; otrzymał także nagrody na Konkursach im. P. Czajkowskiego w Moskwie oraz ARD w Monachium.

W 2003 roku otrzymał nagrodę specjalną Fundacji Kultury Polskiej przyznaną przez  Ewę Podleś.

Występował m.in. w Konzerthaus w Berlinie, Rudolfinum w Pradze, Cité de la Musique w Paryżu, Teatro Politeama w Palermo, Studiu im. Witolda Lutosławskiego i Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Jako solista współpracował z takimi orkiestrami jak: Filharmonia Narodowa, NOSPR, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Orchestre Philharmonique de Monte Carlo, Münchener Kammerorchester, Praska Filharmonia, Orkiestrami  Radiowymi w Warszawie i Budapeszcie pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego, Jana Krenza, Antoniego Wita, Gabriela Chmury, Jacka Kaspszyka, Massimiliano Caldi.

Od 2007 gra w trio ze skrzypaczką Kają Danczowską i pianistką Justyną Danczowską.

Jest zapraszany na znane festiwale m.in. Warszawską Jesień, Young Euro Classic w Berlinie, Wielkanocny Festiwal im. L. van Beethovena, Mecklemburg Vorpommern, Musica Polonica Nova, Festiwal Muzyczny w Łańcucie, Chopin i jego Europa w Warszawie.

Ukończył z odznaczeniem „Magna cum Laude” Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Profesora Kazimierza Michalika i Andrzeja Bauera oraz Conservatoire National Superieur de Musique de Paris w klasie Philippe’a Muller’a.

Od kilku lat jest regularnie zapraszany do udziału w projektach koncertowych Krzysztofa Pendereckiego. Brał udział w pierwszym nagraniu płytowym „Concerto grosso” pod dyrekcją Kompozytora.

Dzięki uprzejmości Kai Danczowskiej gra na XIX-wiecznej kopii instrumentu J. Guadagniniego, na którym koncertował wybitny polski wiolonczelista Dezyderiusz Danczowski.

Bartosz Koziak reprezentowany jest przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

www.bartoszkoziak.com

TRIO STROIKOWE REED CONNECTION

Trio d’anches REED CONNECTION to wspólna inicjatywa solistów Filharmonii Zielonogorskiej im. Tadeusza Bairda. Główną ideą powstania zespołu jest chęć wspólnego muzykowania oraz promocja muzyki polskiej i światowej.Jako muzycy grajacy w orkiestrach oraz biorący udział w innych projektach kameralnych posiadamy różnorodne doświadcznia artystyczne. Chcielibysmy zaprezentować muzykę różnych stylów i epok. Trio na obój, klarnet i fagot to jednak nie tylko muzyka w klasycznym repertuarze trio d’anches ale również kompozycje współczesne, które są dla nas najwiekszym wyzwaniem i artystycznym celem istnienia naszego ensamble.Trio d’anches REED CONNECTION to wspólna inicjatywa solistów Filharmonii Zielonogorskiej im. Tadeusza Bairda. Główną ideą powstania zespołu jest chęć wspólnego muzykowania oraz promocja muzyki polskiej i światowej.Jako muzycy grajacy w orkiestrach oraz biorący udział w innych projektach kameralnych posiadamy różnorodne doświadcznia artystyczne. Chcielibysmy zaprezentować muzykę różnych stylów i epok. Trio na obój, klarnet i fagot to jednak nie tylko muzyka w klasycznym repertuarze trio d’anches ale również kompozycje współczesne, które są dla nas najwiekszym wyzwaniem i artystycznym celem istnienia naszego ensamble.

Michał Mogiła – obój

Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie oboju prof.Tomasza Miczki oraz Hochschue fur Kunste oraz w klasie prof. Christiana Hommela. Uczestnik międzynarodowego kursu mistrzowskiego w Markneukirchen (prof. Ingo Goritzki), kursów kameralnych Deutsche Kammerphilharmonie Bremen oraz warsztatów operowych Junge Oper Schloss Weikersheim odbywających się pod patronatem JEUNESSES MUSICALES Deutschland. Pierwszy oboista European Ensamble For Contemporary Music Bonn oraz Junges Klangforum Mitte Europa Berlin. Współpraca z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Morphing Vienna Chamber Orchestra, RIAS Jugendorchester Berlin, Pan European Philharmonia, Helios Kammerorcheter Hannover.Jeden z twórców orkiestry kamerlanej Sinfonietta Hevelius Bremen, z którą wielokrotnie występował jako solista. Brał udział w wielu ważnych festiwalach muzycznych w kraju i na świecie: Warszawska Jesień, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Usedomer Musik Festival, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern Festival, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” Zakopane, Milano Musica, International Festival of the Aegean, International Oboe Masterclasses Zielona Góra.Koncertował w wielu krajach: Niemcy, Holandia, Czechy, Słowacja, Francja, Włochy, Dania, Szwajcaria, Grecja. Dyrektor artystyczny International Oboe Masterclasses in Zielona Gora. Od 2008 oboista solista Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda.

 

 

Jarosław Podsiadlik – klarnet

Urodzony w Częstochowie gdzie zadebiutował jako solista z orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie klarnetu prof. Mieczysława Stachury (dyplom z wyróżnieniem) oraz Konserwatorium Muzycznego w Wiedniu (prof. Roger Salander). Doktorant i wykładowca w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Laureat wielu konkursów muzycznych w m.in.: Olsztynie, Włoszakowicach, Piotrkowie Trybunalskim, Jaworze, Wrocławiu, Pörtschach (Austria).Występował na licznych festiwalach muzycznych m.in. w Sankt Petersburgu, „Clarimania” we Wrocławiu, „Gwiazdy Promują” w Jeleniej Górze, Świdnickim Festiwalu Gitarowym, Festiwalu Muzyki Amerykańskiej we Wrocławiu oraz Idyllwild Arts Festival w Los Angeles, USA.Solista Orkiestry Filharmonii im. Tadeusza Bairda w Zielonej Górze, Morphing Vienna Chamber Orchestra w Wiedniu oraz Film Harmony Orchestra we Wrocławiu.

 

 

Rafał Dołęga – fagot

Urodzony w Zielonej Górze. Absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie fagotu prof.Krzysztofa Kamińskiego. W latach 1997-2002 odbył studia podyplomowe w Hoschschule fur Musik Essen (prof. J.H.Thomsen) oraz w Hochschule fur Musik Koln (prof.M.Reina).Współpracowal z wieloma uznanymi orkiestrami polskimi i zagranicznymi takim jak: Teatr Wielki w Łodzi, Filharmonia Łódzka, Capella Cracoviensis, Filharmonia Krakowska, Bach Collegium Munchen, New Rhein Chamber Orchester Koln, Opera Haus Krefeld, Folkwang Kammerorchester Essen, Internationale Junge Orchesterakademie, Internationale Jugen-Festspieltreffens Bayreuth Rafal Dołęga jest również uczestnikiem wielu kursów mistrzowskich i kameralnych, na których miał przyjemnośc współpracować z prof.prof.: Z. Tlatlikiem, W.Osadzinem, .J.Blankiem, D. Kolbingerem, M. Spangenbergiem, M.Romhild, F.Essmanem, D.Jensenem, prof.M.Wilkie. Był stypendystą Jeunesses Musicales Deutschland.Od 1992 r. jest solistą Filharmonii Zielonogórskiej im.T.Bairda oraz współpracuje z Klassische Philharmonie Bonn. Koncertował w wielu krajach: Dania,Austria,Włochy, Francja, Hiszpania, Niemcy, Maroko, Korea Południowa.

www.reedconnection.eu

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: