Alfabet Oboisty. B jak Bibułka.

Listopad 28, 2012

Bibułka to atrybut dwóch grup społecznych. Palaczy (niekoniecznie tytoniu) oraz oboistów. Jest też zbiór wspólny tych dwóch grup. Służy do osuszania wody spod klapek, zwłaszcza oktawowych. Kiedy woda (niekoniecznie ślina, lecz skroplona para wodna z płuc) dostaje się pod klapki, powstają różne dziwne zjawiska dźwiękowe. Bulgotanie, brak górnej oktawy, niestrojenie, dziwne tremola i inne. Aby uchronić się od takowych zjawisk oboiści namiętnie sięgają po bibułkę, często poprzedzając osuszanie silnym dmuchnięciem pod klapki. Można uznać tę czynność jako jedno z kompulsywnych zachowań oboisty. Przed trudnym pasażem – dmuch i bibułka. Przed wejściem na scenę – dmuch i bibułka. Po zejściu ze sceny – dmuch i bibułka.

Oczywiście oboiści uznają to jako objaw przezorności, fachowości i profesjonalizmu. Dla postronnego obserwatora, bądź co gorsza słuchacza koncertu, taki zabieg niejednokrotnie niszczy magiczną harmonię dźwięków. Cisza, piano, piękne ciche dźwięki, muzyka powoli buduje napięcie, zaraz ma wejść obój z piękną kantylenową melodią…PFFFFFFFFFFFT!!!!!!…..i oboista zaczyna grać kantylenkę jak gdyby nigdy nic. Albo inaczej – wszyscy spokojnie siedzą, nieruchomość na scenie, smyczki powoli przesuwają się po strunach, muzyka zamiera…..tylko jeden gość się kręci w środku zespołu, nerwowo coś wsadza pod klapki (tak to bibułki), klapie tymi klapkami, zagląda pod nie, kuli się, kręci, pokazuje drugiemu.

To jedna z cech tego pięknego instrumentu. Czasami potrafi naprawdę doprowadzić do palpitacji oboistę, dyrygenta, kolegów z zespołu oraz publiczność.

Tutaj mały tutorial, który zawiera pewną propozycję rozwiązującą tą „śliską” kwestię.

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Alfabet Oboisty. B jak Bibułka.”

  1. jarek Says:

    Co bardziej zapobiegliwi i pomysłowi oboiści, stosują nawet płaską nakładkę na klapki z pompką, wtedy efekt pfff jest mniejszy – nie ma to jak podręczna torba lekarska obok pulpitu solisty 😉


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: