Alfabet oboisty. F jak Fason.

Grudzień 5, 2012

Fason to jedno z wielu narzędzi używanych przez oboistów do robienia stroików. Jest to kawałek metalu, o kielichowatym kształcie, służący do nadawania odpowiedniego kształtu trzcinie stroikowej (patrz: D jak Drewno). Narzędzia używane przez oboistów są wytwarzane przez różnych rzemieślników, stąd liczne powiązania między oboistami a tokarzami, ślusarzami, itd. Fasony mają różne kształty, a także długości i szerokości. W związku z tym zróżnicowaniem form stosowany jest system oznaczeń numerycznych. Różni producenci mają różne oznaczenia, przeważnie są to numery od -4 do +4.

Z fasonu korzysta się w następujący sposób: na jego szczycie umieszcza się i zagina wcześniej przygotowaną płytkę trzciny. Po bokach fasonu usuwa się nożem nadmiar trzciny, tak, aby nadać jej kielichowaty kształt, co zbliża nas do końcowej formy drewienka stroikowego. Fasony miewają uszy, które służą do oddzielenia części odcinanej od zagiętej części trzciny.

Fason to jedno, ale taki fason trzeba mieć na czym umieścić. Temu służą rączki do fasonu. Rączka do fasonu to kolejne narzędzie, które jest niezbędne do produkcji stroików. Rączki do fasonów były wytwarzane za czasów PRL przez znajomych rzemieślników, gdyż był to towar niedostępny i oczywiście drogi. Aktualnie dostępny dzięki dobrodziejstwom wolnego rynku. To co warto zapamiętać, to jedno – każdy oboista ma fason. Tak trzymać!

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Alfabet oboisty. F jak Fason.”

  1. jarek Says:

    Jest jeszcze taka forma fasonów [http://www.oboe-shop.de/images/fassonschneider_oboe_chiarugi.jpg] [ale nie wiem jak w komentarzach dodać obrazek :)]


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: